Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Seniori z Klubu dôchodcov č. 4 navštívili pamiatky a zaujímavosti GemeraVytlačiť
 

Betliar - foto Jana Jedličková.jpg

Utorok 30. máj 2017 bol ideálnym dňom na cestovanie a návštevu pamiatok. Cieľom plného autobusu záujemcov bola návšteva Ochtinskej aragonitovej jaskyne, kaštieľ Betliar a remeselný pivovar  v Rožňave.

Prvou cieľovou zastávkou bola ale Ochtinská aragonitová jaskyňa, ktorá je jedinou prístupnou aragonitovou jaskyňou v Európe. Po zdolaní 104 schodov mohli seniori začať obdivovať krásy, ktoré vytvorila príroda. Bohatá a pestrá aragonitová výzdoba vo forme ihličkových, špirálových a obličkových útvarov podobných trsom koralov vytvára v jaskyni neobyčajne rôznorodú zmes nádherných obrazov.

Ochtinská - foto Jana Jedličková.jpg

Najkrajšou časťou jaskyne je sieň Mliečnej dráhy. Nachádza sa tu jedinečný útvar Srdce Hrádku, ktoré sa skutočne podobá ľudskému srdcu. Biela farba výzdoby kontrastuje s modravým vápencovým pozadím jaskyne. Hoci jaskyňa nie je veľká, jej krása všetkých očarila. Veď vďaka svojmu významu a unikátnej výzdobe je zaradená do Zoznamu svetového dedičstva Unesco.

Ďalšou zastávkou bola prehliadka kaštieľa z 18. storočia s pôvodným zariadením a zbierkami v malebnej dedinke Betliar, ktorý sa nachádza v prírodnom parku o rozlohe 81 ha. Nachádza sa v ňom múzeum so vzácnym historickým nábytkom, zbraňami, poľovníckymi trofejami, zbierkami z ciest po Indii a Afrike, knižnica s 20 000 titulmi.

Súčasťou expozície sú i dobové kostýmy, ktoré mali oblečené herci v televíznom seriáli Rok 1890. Sprievodkyňa mala veľmi pútavý a pritom vtipný výklad, s ktorým boli všetci veľmi spokojní.

Pivovar - foto Jana Jedličková.jpg

Poslednou zastávkou bola prehliadka remeselného pivovaru v Rožňave, ktorý je najoceňovanejším slovenským pivovarom. Sprievodkyňa všetkých oboznámila o výrobe piva. Pivné špeciály varia zo 100% sladu a nepoužívajú žiadne stabilizátory. Viac ako 20 druhov piva varia infúznym technologickým postupom na poloautomatickom plne nerezovom zariadení. Varná technológia je progresívna, bezodpadová s uzavretými cyklami a bezkomínová s kondenzátorom brídových pár, čím je maximálne šetrná k životnému prostrediu.

Kapacita varne je 5 x 20 hl piva za 24 hodín. Výroba piva je v súčasnosti limitovaná celkovou kapacitou CK tankov a je na hranici 15 000 hl piva za rok. Fľaškovacia linka pozostáva z plnenia a balenia nevratných sklenených fliaš s objemom 0,33 litra a 0,5 litra, ako aj PET fliaš s objemom 1 liter. Kapacita fľaškovacej a baliacej linky je až 2200 fliaš za hodinu.

Celodenný výlet bol plný zážitkov, k čomu prispelo aj pekné, takmer letné počasie. V podvečerných hodinách sa všetci príjemne unavení vrátili do svojich domovov a určite sa budú tešiť na ďalšie výlety, ktoré im pripraví Klub dôchodcov č. 4.

Text a foto: Jana Jedličková


 
 

Za obsah zodpovedá
Eva Huboňová

Dnes má službu:

Centrum
M.R.Štefánika 61,
Nový polyfunkčný dom

ďalšie dni

Sobota 28.7. - 29.7.
Camilca
Kpt. Nálepku 10,
Detva- LDCH- bývalá pôrodnica


Deutch version
English version
Úvodná stránka