Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Pamätnú plaketu Folklórnych slávností prevzalo jubilujúce Rádio ReginaVytlačiť
 

Ján Šufliarský a Miroslav Debnár - foto Vladimír Linder.JPG

Mesto Detva v predvečer slávností, 6. júla 2017, venovalo Štúdiu Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) v Banskej Bystrici - Rádiu Regina pamätnú plaketu Folklórnych slávností pod Poľanou.

Plaketu prevzal výkonný riaditeľ banskobystrického štúdia Miroslav Debnár pred zavŕšením verejnej nahrávky Detva v rozhlase, rozhlas v Detve. Primátor Ján Šufliarský mu ju odovzdal pri príležitosti 60. výročia vysielania, za dlhoročnú spoluprácu pri organizovaní a propagácii Folklórnych slávností pod Poľanou a za šírenie a uchovávanie ľudovej kultúry.

Tanečnice z Folklórnej skupiny Detvani pred vystúpením - foto Zuzana Juhaniaková.jpg

Boris Dobiš v prenosovom voze počas verejnej nahrávky - foto Zuzana Juhaniaková.jpg

Banskobystrické štúdio spolupracovalo s Folklórnymi slávnosťami pod Poľanou od prvého ročníka a je dlhoročným hlavným mediálnym partnerom folklórnych slávností.

Technický štáb banskobystrického štúdia do roku 2013 pravidelne realizoval nielen ozvučenie scény javiska ale aj zvukový záznam z programov.

Anna Ostrihoňová, predsedníčka programovej rady - foto Zuzana Juhaniaková.JPG

V závere s poďakovaním na javisko vystúpila aj predsedníčka programovej rady Folklórnych slávností pod Poľanou Anna Ostrihoňová.

Vrúcnymi slovami vďaky sa obrátila na pracovníkov banskobystrického rozhlasového štúdia i na prítomných vzácnych hostí z radu folkloristov, ktorí sa zaslúžili na tvorbe a kráse mnohých ročníkov Folklórnych slávností pod Poľanou.

Verejnosť, ktorá si prišla vypočuť osobnosti folklóru a rozhlasu do veľkej sály Domu kultúry A. Sládkoviča, takmer úplne zaplnila hľadisko.

Miriam Kubandová v úlohe režisérky - foto Vladmir Linder.JPG

Komorný program o spolupráci Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve a Štúdia RTVS v Banskej Bystrici zostavila a režírovala hudobná redaktorka Miriam Kubandová.

Moderátorka, taktiež rozhlasová redaktorka Gabriela Tomajková, na pódiu postupne privítala verejnosťou obľúbené tváre.

Speváčky - foto Zuzana Juhaniaková.jpg

Rozkazovači z Hriňovej - foto Zuzana Juhaniaková.jpg

V úvode komorného rozhlasového programu zahrala ľudová huba Jara Hazlingera. Keď v roku 1971 v Detve založili súbor Detva, jeho sprievodnou kapelou sa stala ľudová hudba Ďatelinka s predníkom Ondrejom Molotom. Práve z toho roku, ako uviedla moderátorka Gabriela Tomajková, pochádzajú aj prvé štúdiové nahrávky tejto v súčasnosti už legendárnej muziky. Ďatelinka sprevádzala ženskú spevácku skupinud aj spevákov sólistov. Medzi nimi čestné miesto patrí spevákovi ľudových piesní profesorovi Milanovi Križovi.

Profesor Milan Križo a Gabriela Tomajková - foto Vladimír Linder.JPG

Pán profesor, hoci je hrdým nositeľom dôstojného veku, vystúpil na pódium a divákov potešil nielen spomienkami ale aj piesňou.

Anna Šatanová spomínala na začiatky s ľudovou piesňou - foto Zuzana Juhaniaková.jpg

Pred rokmi v súbore Detva tancovala aj profesorka Anna Šatanová, rokmi si získala lásku publika spevom podpolianskych piesní, ktorá je aj autorkou scénických programov.

Anna Šatanová a Ľudová hudba Jara Hazlingera - foto Vladimír Linder (2).JPG

Na pódiu zaznelo aj meno Juraja Dubovca, redaktora a neskôr riaditeľa banskobystrického štúdia, ktorý so slávnosťami v Detve spolupracoval vo viacerých rovinách.

Boris Dobiš - foto Vladimír Linder.JPG

Moderátorka Gabriela na pódium priamo z prenosového voza na chvíľu vyvolala aj kolegu, ako uviedla, vynikajúceho majstra zvuku Borisa Dobiša, ktorý má bohaté skúsenosti nielen s ozvučovaním ale aj následným štúdiovým spracovaním. Veď do roku 2013 venoval druhý júlový víkend vždy folklórnym slávnostiam.

Peter Purdek - foto Vladimír Linder.JPG

Igor Kovačovič - foto Vladimír Linder.JPG

Potom vystúpil so svojou heligónkou Peter Purdek, po ňom prišiel súčasný podpredseda Programovej rady slávností Igor Kovačovič. Diváci v hľadisku si opäť vypočuli jeho dávne rozkazovačky s Ďatelinkou ešte z roku 1972.

S Ľudovou hudbou Jara Hazlingera si na pódiu zaspievala aj Anna Klimová.

Anna Klimová - foto Vladimír Linder.jpg

Karol Kočík s fujarou tiež obohatil viaceré ročníky Folklórnych slávností pod Poľanou aj svojimi autorskými programami.

Karol Kočík - foto Vladimír Linder.JPG

Moderátorka privítala dámy, ktorých hlasy sú symbolom vysielania banskobystrického rozhlasu a uvádzali scénické programy na detvianskom amfiteátri. O spomienky sa podelila Lýdia Faksová a Hanka Kútiková.   

Moderátorky folklórnych slávností včera a dnes - foto Vladimír Linder.JPG

Dve nielen rozhlasové moderátorky - foto Vladimír Linder.JPG

Poľana, Poľana, Babicovho Jána ... foto Vladimír Linder.JPG

Potom srdcia publika svojím temperamentným speváckym štýlom rozohrial Ján Babic.

Ján Hronček st. - foto Vladimír Linder.JPG

Predníkovi Jánovi Hrončekovi z Hriňovej, ktorý vystúpil v sprievode svojich muzikantov zároveň zablahoželali k životnému jubileu, k sedemdesiatke.

Z pár slov, ktoré stihli o jeho muzikantskom živote zazvonila spomienka na jeho učiteľov legendárneho Blažeja Paprčku a predníka Jána Berkyho-Dušana zo Zvolenskej Slatiny.

Jaroslav Hazlinger zaspieval z dávneho svojho repertoáru - foto Vladimír Linder.jpg

Husle za spev na chvíľu zamenil aj na pódiu vytrvalo stojaci Jaroslav Hazlinger. Ten si ako predník pravidelne užíva atmosféru folklórnych slávností, netreba zabudnúť, že jeho kapela sprevádzala zložky Folklórneho súboru Detva.

Spokojné hľadisko s vďakou tlieska Detvanom - foto Zuzana Juhaniaková.jpg

Radostným zakončením programu bolo vystúpenie Folklórnej skupiny Detvani.

Folklórna skupina Detvani rozvírila atmosféru - foto Zuzana Juhaniaková.JPG

Text: Zuzana Juhaniaková
Foto: Vladimír Linder, Zuzana Juhaniaková
 


 
 

Za obsah zodpovedá
Eva Huboňová

Dnes má službu:

Centrum
M.R.Štefánika 61,
Nový polyfunkčný dom

ďalšie dni

Sobota 28.7. - 29.7.
Camilca
Kpt. Nálepku 10,
Detva- LDCH- bývalá pôrodnica


Deutch version
English version
Úvodná stránka