Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Nový detviansky kríž na cintoríne požehnajú počas nedeľnej slávnostiVytlačiť
 

Nový kríž pripravujú na definitívne upevnenie do terénu - foto Z Juhaniaková.jpg

Od 13. septembra 2017 návštevníkov pri vstupe do cintorína v Detve dôstojne víta nový detviansky vyrezávaný kríž. Požehnajú ho na začiatok nedeľnej slávnosti 17. septembra 2017.

Tvorba a osadenie novovyrezaného kríža je prejavom toho, že tristo ročná tradícia detvianskych krížov je na Podpoľaní stále ctená a aktuálna.

Kríž upravujú Ondrej Vrťo, Ján Krekáň s asistenciou dekana Ľuboša Sabola - foto Z Juhaniaková.jpgVyše päť metrov vysoký kríž je hlavný kríž cintorína, začína pri ňom chodník krížovej cesty. Že je hlavný, dosvedčuje aj jeho výška v porovnaní s ostatnými krížmi na cintoríne. Na cintoríne v Detve je viacero vyrezávaných krížov, slúžia ako náhrobníky. Tieto sú vysoké od pol druha metra do dvoch metrov.

Nový hlavný kríž dala zhotoviť Farnosť Detva v spolupráci s mestom Detva, na príprave a samotnom osadení spolupracovali viacerí dobrovoľníci.

Práce koordinoval člen farskej rady Ondrej Vrťo. Potrebné bolo vyrobiť nerezovú striešku s vyklepanými zúbkovými ornamentami či osadiť ho do konzoly a zamurovať. Poďakovanie patrí aj Radovanovi Kulišiakovi, Jánovi Krekáňovi, kaplánovi Pavlovi Lojanovi, Jozefovi Uhrinovi, zamestnancovi mesta Petrovi Gondovi s jeho pomocníkmi a ďalším jednotlivcom. Kríž umiestnili na pôvodnom mieste, kde stál o niečo nižší starší kríž, poškodený požiarom neznámej príčiny.

Inštalovanie nového detvianskeho kríža na cintoríne - foto Z Juhaniaková.jpg

Kríž je z majstrovskej dielne rezbára Jozefa Ďuricu z Raticovho vrchu.

Vyrezával ho z dubového kmeňa od začiatku roka 2016 a dokončil ho v septembri 2017. Tradičné ornamenty maľovala manželka Marta. Rezbár Ďurica pre nový kríž zvolil symboly, ktoré v minulosti vyrezával detviansky rezbár Fekiač. Naviac sa Jozef Ďurica rozhodol stvárniť na prednú stranu kríža Sedembolestnú Matku Božiu. Na jej počesť na bočné strany kríža umiestnil ľalie.

Kríž je kolorovaný siedmymi tradičnými farbami a to hnedou, bielou, žltou, červenou, zelenou, fialovou a belasou. Hnedá farba je farbou podkladovou akoby drevo, ostatných šesť farieb je používaných v bohoslužobnej liturgickej tradícii a majú svoju symboliku.

Kríž majstra Jozefa Ďuricu zhotovený v septembri 2017 - foto Z Juhaniaková.jpg

Slávnosť na kalvárii

Farnosť Detva pozýva na požehnanie nového kríža v nedeľu 17. septembra 2017 o 9.30 h. na cintoríne. Potom bude pobožnosť krížovej cesty a každoročná slávnostná svätá omša o 10.30 h. pri kostole na kalvárii. Na túto slávnosť na kalvárii prichádzajú veriaci tradične oblečení v detvianskom kroji.

Text a foto: Zuzana Juhaniaková


 
 


Deutch version
English version
Úvodná stránka