Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Kopa štrku bola 3D modelom Poľany

Kopa štrku bola 3D modelom PoľanyVytlačiť
 

Deň otvorených dverí Biosférickej rezervácie Poľana.Tretí ročník Dňa otvorených dverí Biosférickej rezervácie Poľana sa tentoraz konal v sobotu 1. júna v priestoroch detvianskeho amfiteátra. Podujatie organizovala Koordinačná rada Biosférickej rezervácie spolu s partnermi z regiónu. Pre deti a ich rodičov organizátori pripravili bohatý program s názvom Putovanie Poľanou. Všetci si mohli preveriť svoje vedomosti o podpolianskej prírode, lesníckej a poľovníckej histórii. Okrem toho si pripomenuli miestnu kultúru a ochutnali tradičné jedlá.

Popoludní bol pre návštevníkov pripravený pestrý kultúrny program: divadielko detí Materskej školy M. R. Štefánika v Detve, vystúpenie detského folklórneho súboru Hviezdička z Hriňovej a ženskej speváckej skupiny Hriňovčanky. O šiestej pobavil divákov divadelný ochotnícky súbor Kriváň s predstavením Rebrinák a taktiež filmy z festivalu „Folklór a tradície“.

Podujatie spestrili viaceré sprievodné podujatia ako napríklad ukážky remeselných zručností, vozenie na koňoch, súťaž krúžkov Mladých priateľov poľovníctva a prírody, prezentácia lokálnych výrobcov regionálnych produktov a skalolezectvo na Kalamárke. Po zotmení sa mohli deti aj dospelí pozrieť cez hvezdársky ďalekohľad a rozprávať sa s odborníkmi o hviezdnej oblohe.

Šelmy a kamene

„Chceme deťom trochu priblížiť život veľkých šeliem, aby vedeli, že sú tiež súčasťou biosférickej rezervácie,“ povedal na jednom z prvých stanovíšť Matej Kučera zo Správy CHKO Poľana vo Zvolene. Deti na každom stanovišti zbierali pečiatky za splnené úlohy. U Mateja Kučeru museli napríklad správne určiť stopy šeliem. Okrem toho odchádzali s poznaním, aký je rozdiel medzi stopami psa a vlka a ako vyzerá stopa medveďa. Mohli sa dokonca odfotiť s medveďom, samozrejme nie skutočným, no v životnej veľkosti na plagáte.

O tom, že Poľana je sopka, sa deti dozvedeli o pár krokov ďalej. „Geológia nie je pre deti taká zaujímavá, preto sa tu venujeme viac tvorivosti ako rozprávaniu o vážnych veciach,“ povedala s úsmevom Miriam Turayová zo Správy CHKO Poľana vo Zvolene a ukázala na deti, ktoré skrášľovali kamene temperovými farbami.

Krivá ihla a pedagogika

Michaela Kaličiaková z oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie na podujatí predvádzala ako sa vyšíva krivou ihlou.  Krivou ihlou sú napríklad vyšívané detvianske kroje. „Na oplecku je to spojené s technikou vyrezávania. Najprv sa to obšije a potom sa nožničkami postupne vyrezávajú všetky kúsky. Sukne sa už vyšívajú základnou technikou,“ vysvetlila. Vyšitie celej sukne trvá štyri mesiace. V minulosti ženy vyšívali iba v zime po večeroch. Jedna zima rovná sa jedna sukňa. V lete sa ihla do rúk nechytala.

Lesnú pedagogika zabezpečili Lesy SR. „Priniesli sme ukážku niektorých lesných drevín. Deti a aj rodičia sa dozvedia tiež ako kvitnú, ako sa po kvetoch nastavujú plody, aké majú semienka a na čo týmto drevinám slúžia,“ povedala Beáta Palajová z Lesného závodu Kriváň. Popri lesných drevinách si mohli pozrieť tiež ovocné kríky, ktoré majú plody s veľkým obsahom vitamínov.

Za Putovanie Poľanou si deti z podujatia odnášali magnetky s tematikou Biosférickej rezervácie Poľana. Podmienkou bolo, aby mali opečiatkované všetky požadované políčka. V prípade, že im nejaká pečiatka chýbala, mohli náhradnú získať oproti poslednému stanovišťu, kde bol 3D model Poľany. Ak deti vedeli správne doplniť model alebo spoznali erby obcí, úlohu splnili. 3D modelom Poľany bola kopa štrku, ktorú vyformovali do podoby Poľany.

Lesníctvo a poľovníctvo

Deň otvorených dverí Biosférickej rezervácie Poľana organizovali na amfiteátri v Detve prvý raz, dva predchádzajúce boli na Poľane. „Boli by sme radi, keby sa to na amfiteátri ujalo,“ povedala riaditeľka Správy CHKO Poľana vo Zvolene Vladimíra Fabriciusová. Podľa nej je amfiteáter výhodnejší, pretože sa ušetrí na dopravných nákladoch. Na druhej strane je bližšie mestu a celému regiónu.

Tento ročník venovali lesníctvu a poľovníctvu. „K tomuto regiónu lesníctvo vždy patrilo a stále patrí. Viacero rodín má niekoho, kto pracuje v lese alebo sa venuje poľovníctvu,“ dodala riaditeľka. Rovnako k podujatiu tematicky zapasoval svojou ukážkou aj Klub vojenskej histórie Stred, veď tento rok si pripomíname významné výročie SNP. A Poľana v ňom zohrala viac ako významnú úlohu.

Súhvezdie Veľkej medvedice

Večerný kultúrny program sa odohrával na javisku, po ňom sa už pozornosť sústredila na hviezdy na oblohe. Na lúke pri amfiteátri pripravili Súhvezdie Veľkej medvedice. Tvorili ho solárne lampy, cez deň takmer neviditeľné, ktoré sa po zotmení rozsvietili práve do podoby súhvezdia. Vytýčili hlavné body súhvezdia, na ktoré sa postavili ľudia s baterkami a vytvorili súhvezdie priamo pod Poľanou. To všetko snímal dron.

Veľká medvedica nebola na podujatí vôbec náhodou. Každý vie, že bohyňa poľovníctva Diana mala svoju družinu a v nej sa jedna z najkrajších princezien premenila do časti súhvezdia Veľkej medvedice.

„Snažili sme sa vytvoriť niečo, čo tu ešte nebolo,“ vysvetlil riaditeľka Fabriciusová. Ďalší ročník by chceli venovať poľnohospodárstvu a po ňom sa zamerajú na baníctvo. Jednou z atrakcií by bolo ryžovanie zlata z Detvianky. „Máme tu najvyššiu sopku na Slovensku a stále je tu otvorených niekoľko lomov,“ doplnila Fabriciusová a prezradila, že by model Poľany mohol byť vytvorený ešte zaujímavejšie, vrátane simulácie výbuchu sopky.

Na stanovišti so zoológom.Život kameňov.Hmyz a iná háveď.Pocitový chodník.Pílenie dreva.Trofeje.Výšivka krivou ihlou.Klub vojenskej histórie priviezol delo.Lesná zver.3D model PoľanyText a foto: Milan Suja


 
 


Deutch version
English version
Úvodná stránka