Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

V Dennom centre na Partizánskej ulici hovorili o lokalite európskeho významu

V Dennom centre na Partizánskej ulici hovorili o lokalite európskeho významuVytlačiť
 

Logo - Rezerva Biosféry Poľana

V rámci okružnej jazdy po Slovensku, dňa 20. mája 2019, mesto Detva navštívili Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a Kancelária Európskeho parlamentu.

Súčasťou programu bola prednáška pre seniorov, ktorá sa uskutočnila v priestoroch Denného centra na Partizánskej ulici v Detve.

Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Mika, riaditeľka Správy Chránej krajinnej oblasti - Biosférickej rezervácie Poľana Vladimíra Fabriciusová a botanik Chránenej krajinnej oblasti - Biosférickej rezervácie Poľana Peter Potocký oboznámili seniorov o lokalite výnimočného nálezu, ktorý sa nachádza na úpätí Poľany, v rozsiahlom komplexe zamokrených lúk.

Na lokalite Hradné lúky v katastri obce Dúbravy sa podarilo objaviť druh rastliny, ktorý bol na Slovensku považovaný za vyhynutý už takmer 100 rokov.

Ide o chránený druh ľanolistníka bezlistencového s latinským názvom Thesium ebracteatum, ktorý je druhom európskeho významu a ktorý bol naposledy zdokladovaný v roku 1923 na západnom Slovensku na Záhorskej nížine, v terajšej Národnej prírodnej rezervácii Abrod.

Veľmi zaujímavý je aj spoločný výskyt chladnomilných horských a teplomilných prvkov fauny a flóry. Lokalita je zapísaná v zozname Natura 2000. Je to názov sústavy chránených území členských krajín Európskej únie a hlavným cieľom jej vytvorenia je zachovanie prírodného dedičstva, ktoré je významné nielen pre príslušný členský štát, ale najmä pre Európsku úniu ako celok.

Súčasťou besedy bola vizuálna videoprojekcia dokumentárneho filmu Poľana, ktorý získal na Independent Film Festival Awards v Los Angeles cenu za najlepší krátky, zahraničný dokumentárny film. Prednáška bola mimoriadne zaujímavá a všetci zúčastnení ju hodnotili pozitívne.

Text: Jana Jedličková


 
 


Deutch version
English version
Úvodná stránka