Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Po cyklochodníku sa jazdí s eleganciou

Po cyklochodníku sa jazdí s eleganciou Vytlačiť
 

Značenie smeru na cyklochodníku pri kostole

Mesto Detva odovzdalo do užívania pre občanov i turistov v Detve ďalší nový úsek cyklochodníka, ktorý má dĺžku približne 1,7 km a vedie od Bottovej ulice až k amfiteátru. Nová cyklocesta je vybudovaná na pozemkoch mesta Detva a jej výstavba prostredníctvom firmy, ktorá vyhrala verejné obstarávanie, začala v marci 2019.

Na cyklochodník patrí galantnosť a kaskadérske kúsky sú tu neželané. Nesmú ho používať motorové vozidlá a už vôbec nie je určený na odstavenie alebo parkovanie áut. Cyklistická cesta rozhodne neslúži pre chodcov. Chodci používajú chodník pre chodcov a spoločné úseky pre chodcov a cyklistov.

Po cestičke pre cyklistov sa jazdí vpravo, ako informuje aj značenie na samotnom chodníku. Dvaja cyklisti na cykloceste môžu jazdiť vedľa seba, ale nesmú tým obmedzovať alebo ohrozovať ostatných. Cestičku pre cyklistov môže použiť aj osoba pohybujúca sa na lyžiach, korčuliach, kolobežke, skejtborde, ale vždy s ohľaduplnosťou voči ostatným.

Vyhýbanie a predbiehanie sa robí zľava a prednosť na cyklochodníku sa riadi etiketou. Muži dávajú prednosť ženám a deťom, mladší jazdci dávajú prednosť starším jazdcom. Cyklista by mal dať prednosť korčuliarovi, nakoľko korčuliar má obmedzenejšie možnosti brzdenia. Sluchátka na cyklochodník radšej nebrať, naopak, sluší sa pozdraviť okoloidúcich, upozorniť ich pri obiehaní či poďakovať sa za danie prednosti.

Samostatná kapitola je predbiehanie rodín s malými deťmi. Vtedy je potrebné maximálne znížiť rýchlosť a hlasom alebo zvončekom upozorniť rodinu na predbiehanie. Deti by mali jazdiť medzi rodičmi, pričom jeden je pred deťmi a druhý za nimi.

Cyklista nesmie jazdiť bez držania riadidiel a nohy patria na pedále, na cyklochodníku sa cyklista nesmie držať iného vozidla, viesť počas jazdy druhý bicykel, ručný vozík či psa a voziť predmety, ktoré by ohrozovali iných. Na jednomiestnom bicykli nie je dovolená jazda viacerým osobám.

Ak cestička pre chodcov a cyklistov má oddelené pruhy pre chodcov a cyklistov, sú chodci a cyklisti povinní použiť len pruh pre nich určený, to neplatí pri obchádzaní, predchádzaní, odbočovaní, otáčaní, pri vchádzaní na cestičku pre chodcov a cyklistov a vychádzaní z nej. Stále ale platí, že sa nesmú vzájomne ohroziť.

Text a foto: Zuzana Vrťová


 
 


Deutch version
English version
Úvodná stránka