Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Tlačové správy

24. október mesto venuje seniorom v Detve Vytlačiť
 

24. októbra 2019 (štvrtok) od 14.00 hod. Veľká sála

Október je mesiac úcty k starším, preto mesto Detva v spolupráci s Kultúrnym centrom A. Sládkoviča pripravilo pre seniorov kultúrne popoludnie, ktoré bude vo štvrtok 24. októbra 2019.

Seniori z Detvy sú pozvaní na podujatie s názvom Z úcty k vám, ktoré sa začne o 14.00 hodine vo veľkej sále Domu kultúry A. Sládkoviča. Hlavným bodom programu bude koncert ľudovej hudby Ďatelinka a jej sólistov.

Vstup je pre seniorov bezplatný. Cieľom podujatia je poďakovať a uctiť si prítomnosť, pôsobenie a angažovanosť všetkých starších obyvateľov mesta Detva.

Text: Zuzana Vrťová

 


 
 

Polikliniku čakajú veľké zmenyVytlačiť
 

Budova detvianskej polikliniky.O röntgen a gynekologickú ambulanciu by sa mali rozšíriť služby a ambulancie v budove detvianskej polikliniky po chystanej rekonštrukcii. Mesto na prestavbu získalo peniaze z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, celkovo 779-tisíc eur, tie tvoria 95 percent oprávnených výdavkov.

Cieľom rekonštrukcie je zníženie energetickej starostlivosti a rozšírenie počtu poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v spádovej oblasti. Zároveň sa z polikliniky vytvorí centrum integrovanej zdravotnej starostlivosti.

„Stavebné práce sa začnú po schválení procesov verejného obstarávania,“ povedala Anna Golianová, vedúca oddelenia rozvoja Mestského úradu v Detve. Predpokladá, že to bude koncom tohto alebo najneskôr začiatkom budúceho roka.

Práce by mali trvať dva roky. Počas nich je naplánovaná rekonštrukcia vnútorných priestorov budovy, ktorá zahŕňa obnovu vnútorných stierok a náterov, výmenu podlahových krytín, vybudovanie nových priečok a ďalšie nevyhnutné úpravy na prevádzku. Rozpočet ráta aj s rekonštrukciou rozvodov teplej a studenej vody, elektroinštalácie a ústredného kúrenia.

„Naplánovaná je tiež celková rekonštrukcia sociálnych zariadení a vybudovanie sociálnych zariadení pre osoby so zníženou schopnosťou pohybu a orientácie,“ doplnila Anna Golianová.

Text a foto: Milan Suja


 
 

Súkromná spojená škola usporiadala skrášľovací deňVytlačiť
 

Chlapec a kozmetička

Vďaka finančnej podpore mesta Detva mohli žiaci Súkromnej spojenej školy v Detve dňa 1.októbra 2019 zažiť skrášľovací deň, takzvaný Beauty deň, počas ktorého navštívili salón krásy.

Pani kozmetička Alena Behanová sa venovala každému individuálne, ponúkla im množstvo procedúr, z ktorých si každý vybral podľa záujmu. Tento deň žiakom priniesol nové zážitky, ale aj množstvo praktických rád do života v oblasti starostlivosti o svoje telo. Odchádzali oddýchnutí a spokojní.

MestoDetva.pngProjekt bol spolufinancovaný z rozpočtu mesta Detva.

Text a foto: Martina Ostrihoňová Kureková


 
 

Pumptrack, alebo ako sa „pumpovaním“ pohybovať na dvoch kolesáchVytlačiť
 

Práca na dráhe

Juraj Benko zo Žarnovice trénuje horskú cyklistiku a BMX. Zároveň je autorom Pumptrackovej dráhy v Detve. V súčasnosti ju stavia pri futbalovom štadióne. Že ani neviete čo to pumptrack je? Hneď to vysvetlíme.

Pumptrack je trendom posledných rokov. Ide o samostatnú disciplínu v cyklistike, dokonca sa pripravujú aj majstrovstvá sveta. „Pumptrack je jazda na bicykli po terénnych vlnách bez použitia pedálov,“ vysvetľuje Juraj Benko. Vyrušujeme ho pri práci s lopatou. Ak ste z jeho vysvetlenia zmätení, nevadí. Aj my sme boli, a preto sme sa pýtali ďalej. Veď ako môžete prejsť zvlnenou dráhou, keď nebudete šliapať do pedálov bicykla? Nemožné!

Ako na hojdačke

„V princípe sa využíva zemská gravitácia. Všetky stúpania majú aj odvrátenú stranu a tým, že sa jazdec po nej spúšťa a nadľahčuje sa na vychádzajúcej, vytvára pohyb. Je to rovnaké, ako keď sa človek sám hojdá na hojdačke,“ pokračuje tréner. Rovnaký princíp sa využíva vo viacerých športoch. Stačí pripomenúť českú snowboardistku Evu Samkovú, ktorá sa na túto techniku špecializovala a vybojovala si olympijské zlato.

Poďme naspäť do Detvy, kde je už takmer hotová podoba budúcej dráhy. Hlavné zemné práce boli pri našej návšteve pred koncom, trať ešte musia vysypať drveným vápencom. Dráha bude doplnená o skoky, na ktorých vybudovaní už v predchádzajúcich dňoch aktívne vypomáhali aj domáci jazdci. Asi sa už nevedia dočkať.

Aj bez špeciálu

Na pumptrack nepotrebujete žiadny špeciálny bicykel. „Dá sa to jazdiť na čomkoľvek, na tento povrch sú vhodné BMX-ky alebo horské bicykle, no prejdete to aj na obyčajnom cestnom,“ hovorí Benko. Podľa neho na svoje si prídu aj malé deti na odrážadlách, pre ktoré bude vyčlenená časť dráhy. Prečo nie, veď vo svete sa na takýchto dráhach už organizujú aj súťaže detí jazdiacich na odrážadlách. „Týmto by som chcel pozvať všetkých Detvanov s aktívnymi deťmi, aby si to prišli vyskúšať,“ dodáva. Vždy je to lepšie riešenie ako sedieť pri televízoroch a počítačoch.

Mal by vzniknúť športový klub

Nápad postaviť pumptrackovú dráhu prišiel od komunity cyklistov v Detve, ktorí by sa „pumpovaniu“ radi venovali, len nemali kde. Mesto túto aktivitu podporilo, našlo nielen vhodné miesto na postavenie dráhy, ale aj financie. Benko predpokladá, že pod Poľanou vznikne aj klub, ktorý bude zastrešovať prevádzku dráhy. Klub je dôležitý na získanie ďalších financií napríklad od štátu. Veď okolie dráhy poskytuje aj možnosti na budúce rozšírenie o ďalšie športové prvky.

„V Žarnovici máme krúžok, ktorý funguje pri centre voľného času a máme aj riadny klub, ktorý vydáva licencie,“ dopĺňa tréner. Podľa neho je pumptrack ideálnym športom pre mládež, aj keď na pumptrackovej dráhe sa dá jazdiť takmer v každom veku.

V kluboch cestnej cyklistiky sa na horskú cyklistiku a všetko okolo nej pozerajú trochu zvysoka, pritom aj pre cestných cyklistov poskytuje veľmi slušný základ. „Učiť deti do trinásť rokov bicyklovať kondične je hlúposť. Mali by jazdiť práve na takýchto tratiach, aby sa naučili ovládať bicykel,“ vysvetľuje Juraj Benko a dodáva: „Tým, že je to dosť veľká záťaž na kardio, veď tepová frekvencia vystúpi už po prvom kole na maximum, využívajú jazdenie na pumptracku mnohí športovci na kondičnú prípravu.“

Aj Sagan takto začínal

„So Saganom sme kedysi v Žiline začínali na BMX-kách. On má pohybové základy práve z toho,“ dopĺňa náš rozhovor Marián Štefanko z Horného Tisovníka, inak rodák zo Žiliny, ktorý Jurajovi Benkovi pomáhal upravovať detviansku dráhu. Sám bol kedysi profesionálnym športovcom na BMX-ke. Telo by podľa neho malo byť najprv všeobecne športovo rozvinuté a až potom sa môže špecializovať na nejaký šport.

„Takéto dráhy sú cestou k zatraktívneniu telesnej výchovy, ktorá je veľmi dôležitá v rozvoji dieťaťa. No tým, že tie športy nenapredujú, deti o ne strácajú záujem,“ pokračuje Štefanko. Na telesnej chýba zábava. A športovanie by malo byť práve o zábave. Nielen v amatérskom, niekde na sídlisku, ale aj vo vrcholom športe.

Najlepšou údržbou pumptrackovej trate je podľa autora trate jazdenie. Povrch bude síce vymývať dážď, no práve na to je komunita, aby ju občas opravila. Bude po trati nielen jazdiť, ale sa o ňu aj starať. Samotná údržba, okrem občasných terénnych úprav, bude spočívať viacmenej iba v polievaní trate. Voda je dôležitá najmä počas sucha.

Na detvianskej dráhe si môžete prvýkrát zajazdiť pravdepodobne už koncom októbra a potom kedykoľvek počas celého roka.

Text a foto: Milan Suja


 
 

Nedostavaný okresný úrad štát daroval mestu Vytlačiť
 

Okresný úrad tu už nebude.Mala to byť hrdá budova detvianskeho okresného úradu, namiesto toho už celé roky kazí vzhľad vstupnej časti mesta. Je síce zastrešená, s osadenými plastovými oknami, no do dokončenia má veľmi ďaleko. Už na prvý pohľad je vidieť, že táto tehlová stavba nemá gazdu a pomaly chátra. Žiaden človek prechádzajúci mestom ju neprehliadne.

Tento stav už dlho nebude trvať. Ministerstvo vnútra, ktoré budovu vlastní, prednedávnom ponúklo mestu bezodplatný prevod budovy a mestské zastupiteľstvo súhlasilo.

Iba sľuby

Výstavba Okresného úradu v Detve sa začala v roku 1997, o päť rokov neskôr sa práce na stavenisku definitívne prerušili. Odvtedy mesto viackrát oslovilo poslancov slovenského parlamentu, členov vlády a predstaviteľov štátnej správy. Prisľúbili nápravu, no realita bola iná a pri budove sa od roku 2002 stavbári neobjavili. Darmo mesto argumentovalo tým, že v dostavanej administratívnej budove by mohli byť na jednom mieste sústredené všetky štátne úrady a inštitúcie. Štát si pre svoje úrady napokon odkúpil inú budovu.

Účel ešte upresnia

„Mesto ráta s viacúčelovým využitím budovy. Mohla by slúžiť pre podnikateľské subjekty, občianske združenia či rôzne inštitúcie a organizácie,“ povedal primátor mesta Ján Šufliarský a pripomenul, že najspokojnejší by bol, keby budova slúžila svojmu pôvodnému účelu a boli by v nej všetky úrady štátnej a verejnej správy, aby občan našiel všetko na jednom mieste a nemusel behať po celom meste. „Presný účel využitia nemáme zatiaľ vyriešený,“ doplnil primátor.

Najväčšia investícia

Stav budovy nie je podľa primátora stopercentný, no poškodenia nie sú také, aby sa nedali odstrániť. Budovu v minulosti strážila strážna služba, skončila pred ôsmimi rokmi.

Štát ju pritom postavil na súkromných pozemkoch, mestu sa podarilo všetko vysporiadať a už dva roky vlastní pozemky pod budovou nedostavaného úradu.

Dokončenie výstavby tak bude v najbližších rokoch najväčšou investíciou v Detve, na ktorú si bude mesto musieť zobrať úver. Aj preto chce mesto neskôr využiť časť priestorov na prenájom komerčným subjektom, aby z nájmu mohlo splácať aspoň časť úveru.

Text a foto: Milan Suja


 
 

Vyhodnotili XII. ročník výtvarnej súťaže Krásy našich záhradVytlačiť
 

Výtvarné práce vystavené na stojanoch

Slovenský zväz záhradkárov svojimi aktivitami zameranými na mládež prispieva k obohateniu ich poznatkov o záhradkárčení, postoja k životu, prírode, zdraviu a výsledkom drobnej ľudskej práce. Preto aj tohto roku, v dňoch 4. až 6. októbra 2019, bol súčasťou Mestskej výstavy ovocia, zeleniny a kvetov už XII. ročník výtvarnej súťaže na tému Krásy našich záhrad.

Zapojili sa do nej všetky materské školy, základné školy, špeciálna základná škola a Základná umelecká škola z Detvy. Súťaž prebiehala v piatich kategóriách. Ocenených bolo pätnásť výtvarných prác. Udelená bola aj Cena záhradkárov.

Ocenenie získali nasledovné výtvarné práce:

 

1. kategória  - materské školy

Lenka Lukáčová,              Materská škola, Obrancov mieru 876/5

Dominika Tkáčová,            Materská škola, Obrancov mieru 876/5

Linda Ľuptáková,                Materská škola, M.R. Štefánika 876/5

 

2. kategória  - I. stupeň základné školy

Lea Azorová,                       Základná škola J. J. Thurzu

Jakub Kurák,                      Základná škola J. J. Thurzu

Vanesa Oláhová,               Základná škola s materskou školou A. Vagača

 

3. kategória - II. stupeň základné školy

Silvia Mojžišová,                 ZŠ Obrancov mieru, 884/23

Dorotea Petrovičová,          ZŠ Kukučínova , 480/6

Silvia Ďuricová,                   ZŠ s MŠ A. Vagača, Štúrova 12

 

4. kategória – Základná umelecká škola Svetozára Stračinu

Teodor Výbošťok

Jakub Výboh                            

Ľudmila Kulichová  

 

5. kategória – Špeciálne základné školy

Miroslav Gabriš,                   Špeciálna základná škola, Obrancov mieru 879/9

Nikola Plešková,                  Špeciálna základná škola, Obrancov mieru 879/9

Vanesa Berkyová,               Špeciálna základná škola, Obrancov mieru 879/9

 

Cena záhradkára:

Veronika Melichová, Základná umelecká škola Svetozára Stračinu

Ocenené výtvarné práce detí a žiakov materských škôl a základných škôl boli zaslané na okresnú výtvarnú súťaž do Zvolena, kde sa súťažilo v troch kategóriách:  I. kategória – materské školy;  II. kategória - základné školy  I. stupeň;  III. kategória - základné školy II. stupeň.

 

Zo zaslaných prác, okresné ocenenie získali:

II. kategória - Základné školy  I. stupeň: Jakub Kurák, Základná škola J.J. Thurzu 

III. kategória - Základné školy  II. stupeň: Dorothea Petrovičová, Základná škola, Kukučínova ul.

 

Cenu návštevníka:                                

Silvia Ďuricová                   ZŠ s MŠ A. Vagača 

 

Organizátori vVšetkým oceneným blahoželajú a želajú veľa inšpirácií a tvorivých úspechov.

Poďakovanie patrí všetkým zúčastneným materským školám, základným školám, špeciálnej základnej škole, základnej umeleckej škole, ako aj tým, ktorí XII. ročník mestskej výtvarnej súťaže Krásy našich záhrad zrealizovali, a to: Evke Chlebovej; Erike Mojžišovej, poverenej vedením Kultúrneho centra A. Sládkoviča; PaedDr. Renate Babicovej a tiež pracovníčkam Mestskej knižnice K. A. Medveckého.

Text: Darina Labáková
Foto: Milan Suja


 
 

Pozrite si videoreportáž z Partizánskej prehliadky a Dní mesta Detva 2019Vytlačiť
 

Vojaci nesú veniec, v pozadí premiér Peter Pellegrini

V sobotu 5. októbra 2019 sa uskutočnila v Detve slávnosť pri príležitosti 75. výročia historickej Partizánskej prehliadky. Zúčastnili sa na nej významní hostia.

VIDEOREPORTÁŽ s názvom Spomienka na partizánsku prehliadku si možno pozrieť tu.

Video: František Mag, redaktor Matej Holý, TV Loc All

 

Vystúpenie súboru Rómka na pódiu s nápisom Dni mesta Detva

Dvojdňový program Dní mesta Detva 2019 sa odohrával v sobotu 5. a v nedeľu 6. októbra na námestí a v budovách kultúrneho zamerania v historickej časti Detvy.

VIDEOREPORTÁŽ s názvom Počas dní mesta v Detve pripravili bohatý kultúrny program si možno pozrieť tu.

Video: František Mag, redaktor Matej Holý, TV Loc All

Text: Zuzana Vrťová
Foto: Milan Suja, Ivan Ivan


 
 

Venujte pozornosť komínu, predídete požiaruVytlačiť
 

Pravidelným čistením komína môžete predísť požiaru.S nástupom chladných dní sa začala vykurovacia sezóna. Ešte pred jej začiatkom si mal každý majiteľ rodinného domu vyčistiť a skontrolovať komín. V opačnom prípade riskuje, že mu doslova zhorí strecha nad hlavou.

„K významnému počtu požiarov dochádza práve z dôvodov poruchy a nevyhovujúceho stavu vykurovacích telies, dymovodov a komínov. Vznikajú nevyčísliteľné škody na majetku, nehovoriac o tom, že každoročne vyhasne niekoľko ľudských životov. Aby vás nepostihlo niečo podobné, je potrebné predchádzať chybám, ktoré sa na vzniku požiarov priamo podieľajú,“ vysvetlil Renatus Babiak, vedúci oddelenia požiarnej prevencie Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru vo Zvolene.

Medzi pomerne časté napríklad patrí nevhodný výber druhu palivového spotrebiča do daného prostredia a použitie iného paliva do spotrebiča, na ktorý bol určený.

Čistenie a kontroly komínov v lehotách

Ak sú na komínové teleso pripojené spotrebiče s celkovým tepelným výkonom do 50 kW musí sa komín skontrolovať a vyčistiť aspoň raz za štyri mesiace pri pieckach či sporákoch na tuhé alebo kvapalné palivá. Šesťmesačný interval kontroly a čistenia treba zachovať, keď kúrite plynom a máte komín bez vložky. Pri plyne a komíne s vložkou to stačí urobiť raz do roka.

Ak ide o spotrebiče s celkovým tepelným výkonom nad 50 kW, čistíme komín raz za dva mesiace pri pieckach na tuhé alebo kvapalné palivá. Pri plyne je to šesť mesiacov. V občasne užívaných stavbách sa odporúča skontrolovať komín aspoň raz za dva roky.

Nebezpečné sú najmä netesnosti a škáry

Nemenej dôležitá je inštalácia spotrebiča alebo dymovodu mimo bezpečnej vzdialenosti od okolitých horľavých materiálov (pre tuhé palivá je to 80 centimetrov alebo vzdialenosť určená výrobcom). Pod prípadný požiar sa môže podpísať zanedbanie konštrukčného stavu komína (netesnosti, škáry a pod.) a taktiež neodborné pripojenie spotrebiča ku komínu (môže to vykonať len kominár alebo revízny technik komínov).

Aby ste predišli ničivým katastrofám, mali by ste komínu venovať pozornosť a dôkladne sa oň starať. „Porušovanie základných povinností pri inštalovaní a používaní palivových spotrebičov, dymovodov a komínových telies je priestupkom, pri ktorom môže Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru uložiť pokutu až do výšky 331 eur,“ doplnil Renatus Babiak.

Podľa neho čas, ktorý budeme venovať preventívnym opatreniam sa nám určite oplatí a následne ochráni zdravie a majetok nás a našich blízkych.

Text a foto: Milan Suja


 
 

Ocenené práce mestskej súťaže v aranžovaní kvetov, ovocia a zeleninyVytlačiť
 

Cenu divákov získala sovaCelkove bolo do aranžérskej súťaže „Kvety a plody našich záhrad“ v tomto roku prihlásených 52 prác v troch kategóriách: 1. kategória - základné školy, 2. kategória – špeciálne základné školy, 3. kategória - dospelí. Všetky vystavené  práce boli mimoriadne zaujímavé. Aranžérky a aranžéri využili dostupný materiál v tomto ročnom období -  kvety, zeleninu, ovocie, okrasné listy a najmä rôzne tekvice, pričom uplatnili svoju nápaditosť, kreativitu a netradičné postupy pri aranžovaní.

Spolu bolo udelených 10 cien bez určenia poradia, plus diplomy, ktoré oceneným budú doručené po ukončení výstavy. Taktiež bola vyhodnotená aj divácka súťaž, kde bola udelená Cena diváka s diplomom. Navyše bola udelená Cena záhradkárov.

1. kategória – Základné školy:

 • Základná škola, Kukučínova 480/6, T. Šulek, 3. A,  č.  31 –  „Mravenisko“
 • Základná škola, Kukučínova 480/6,  A. Hanes, 3. A,  č.  36 –  „Pes“
 • Základná škola s materskou školou A.Vagača, Štúrova 12, kolektív  3. A. č. 9 – „Záhradný dáždnik“

2. kategória – Špeciálne základné školy:

 • Špeciálna základná škola, Obrancov mieru, kolektív školy,  č. 43 - „Jesenný dáždnik“
 • Domov sociálnych služieb, Pionierska 850/13, M. Koštek, P. Krahulec, M. Marcinek, S. Smutný,  č. 46 – „Škriatkovia na záhrade“
 • Súkromná spojená škola, Pionierska 850/13, kolektívna práca, č. 47 – „Posedenie pri čaji“

3. kategória – dospelí:

 • Klub dôchodcov č. 1, kolektív, č. 49 – „Výborová schôdza“
 • Materská škola, Nám. SNP, kolektív, č. 4 – „Ježko“
 • Jaroslava Sekerešová, Materská škola, Obrancov mieru 5, č. 14  – „Čižma“
 • Jozef Kulich, Domov dôchodcov, Štúrova 838/33, č. 51  – „Zachráňme tučniaky“

Cena diváka:

Diváckeho hlasovania sa zúčastnilo spolu 1314 návštevníkov výstavy. Svojimi hlasmi najviac  v počte 197, zabodovala súťažná práca č. 28 „Sova“, ktorú zhotovila Sofia Murínová, Základná škola, Kukučínova 480/6. Zhotoviteľom ocenených aranžérskych práce srdečne blahoželáme.

Cena záhradkárov:

 • Základná škola, Kukučínova 480/6, Sofia Murínová, č. 28 „Sova“

Zároveň ďakujeme všetkým, ktorí sa do tohtoročnej súťaže v aranžovaní kvetov, ovocia a zeleniny zapojili a pripravili krásne a zaujímavé práce: Základnej škole na Kukučínovej ul., Základnej škole s materskou školou, A. Vagača, na Štúrovej ulici, Základnej škole na Ulici Obrancov mieru, Špeciálnej základnej škole na Ulici Obrancov mieru, Špeciálnej základnej škole pre žiakov s TP na Pionierskej ulici, Súkromnej spojenej škole na Pionierskej ulici, Materskej škole na Námestí SNP, Materskej škole na Ulici Obrancov mieru, Materskej škole na Ulici M. R. Štefánika, Materskej škole na Ulici A. Bernoláka, Domovu dôchodcov na Štúrovej ulici. Poďakovanie taktiež patrí všetkým, ktorí výstavu XI. ročníka mestskej súťaže  v aranžovaní kvetov, ovocia a zeleniny „Kvety a plody našich záhrad“ pripravili a to: Evke Chlebovej, Mgr. Janke Jedličkovej. 

Viac fotografií nájdete vo fotogalérii: https://www.detva.sk/?id_kat_for_menu=34458&module_action__411180__id_kat=62377#m_411180

Text: Anna Kucejová


 
 

Biblia na cestáchVytlačiť
 

Biblia na cestách.Viac ako 200 exponátov kníh napísaných v rôznych svetových jazykoch predstavuje výstava Biblia na cestách. Má za úlohu priblížiť Bibliu, knihu kníh, nielen z pohľadu historického, ale predovšetkým priblížením jej posolstva súčasnému človeku.

Vznik projektu bol inšpirovaný výstavou Biblií v Českej republike. Veľkou výzvou bolo hľadanie a mapovanie zdrojov a informácií, ktoré mali pomôcť pri získaní starých výtlačkov, zvitkov a dokumentov. Viac ako pol roka usilovnej snahy organizátorov prinieslo výsledky v zozbieraní asi 40 kusov starých výtlačkov Biblií, spevníkov, modlitebných kníh, kancionálov a katechizmov v časovom rozmedzí rokov 1693-1890.

Ďalšia časť kníh (asi 50 kusov) sú zaradené ako mladšie a posledná časť kníh sú nové súčasné knihy, ktoré predstavujú Bibliu v jej mnohojazyčných úpravách vrátane detských ilustrovaných kníh.

Súčasným najstarším exponátom výstavy je Biblia z roku 1693 v latinskom jazyku Vulgáty. Ďalej tzv. “Hallské” vydanie Biblie z roku 1722 v staročeštine, ktorú vydal Matej Bel a Daniel Krman. Ozdobným “švabachom” je písané tzv. Gdaňské vydanie Biblie v poľskom jazyku, z toku 1726. Je možné si prezrieť aj staročeský “Žaltár” z roku 1744, či sa zoznámiť z prekladom Nového zákona z gréckej pôvodiny do staročeštiny, preloženého v roku 1568 Janom Blahoslavom.

Veľmi starý a vzácny je pergamenový zvitok Tóry, zachránený z budovy synagógy pred komunistickým režimom, na ktorom je v hebrejskom jazyku opísaná časť knihy Deuteronomium (5. kniha Mojžišova) a to od kapitoly 22. Do 27.

Ďalším unikátom je Biblia vydaná v USA v počte len troch kusov! Váži takmer 10 kilogramov a každá z jej 66-tich kánonických kníh, je vytlačená v inom svetovom jazyku. Kniha je na výstavu zapožičaná z mesta Bern vo Švajčiarsku na dva roky.

Z nových kníh je nielen pre zberateľov zaujímavé luxusné prevedenie tzv. Biblie - Dalí, v ktorej ilustrácie namaľoval slávny španielsky maliar surrealizmu Salvador Dalí. Kniha váži 17 kilogramov a na Slovensku je len 333 kusov tejto knihy. Ďalším unikátom sú veľmi zaujímavé Biblie zo vzdialeného Tichomoria, ako napríklad Biblia z malého ostrova Samoa, či Nový zákon v jazyku Maorov, pôvodných obyvateľov Nového Zélandu. Skutočným unikátom je „Biblia“ vo forme MP3, ktorý obsahuje nahrávku celej Biblie v jazyku pidgin - english, ktorým hovoria domorodci na ostrove Papua nová Guinea. Zvláštnosťou je tzv. Biblia do nepohody (vystavená v akváriu), ktorá je vode odolná a nehorľavá. Tajomstvo „papiera“, z ktorého je vyrobená je chránené patentovým úradom USA.

Výstavu Biblia na cestách si môžete pozrieť od 14. do 31. októbra v Kongresovej sále Domu kultúry A. Sládkoviča v Detve.

Zdroj: (ms)

Biblia na cestách.Biblia na cestách.


 
 
Položky 1-10 z 329


Deutch version
English version
Úvodná stránka