Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Monografia Detva by nemala chýbať v žiadnej domácnostiVytlačiť
 

Obálka novej monografieNajnovšiu monografiu Detvy predstavili jej tvorcovia pri príležitosti 380. výročia prvej písomnej zmienky o Detve 5. októbra 2018. V histórii Detvy ide už o tretiu monografiu. Jej predchodkyňu zostavil v roku 1988 Ján Zemko a kolektív. Historicky prvú monografiu Detvy v roku 1905 napísal Karol Anton Medvecký.

Iniciátorom tvorby novej odbornej kolektívnej publikácie o Detve bolo mesto Detva. Na monografii spolupracovalo od roku 2014 spolu 44 odborníkov. Desiatky fotografov poskytlo svoje fotografie, občania mesta sprístupnili fotografie zo svojich osobných archívov. Hlavnou zostavovateľkou kolektívneho odborného diela bola etnologička Anna Ostrihoňová, ktorá je zároveň autorkou šiestich kapitol a spoluautorkou kapitoly Architektúra a urbanizmus.

Monografia vyšla v náklade dvetisíc kusov, má približne 350 strán a formát A4. Prvú časť monografie s názvom Príroda tvorí osem kapitol, ktoré sú autorským dielom profesora Milana Križa, deviatu kapitolu tejto časti napísal Peter Urban, taktiež známy a obľúbený autor a odborník. Obaja sú zároveň aj zostavovateľmi tejto časti.

Druhý, najrozsiahlejší tematický celok, je História a súčasnosť a čitateľ sa v ňom najskôr vracia k pravekému a včasnohistorickému osídleniu Detvy a jej okolia. Cez stredovek, pohnuté obdobie 17. – 19. storočia a obe svetové vojny sa neskôr dostáva do nedávnej minulosti a končí historickými udalosťami mesta po roku 1989. Čitateľ sa dozvie napríklad o chotárnych názvoch, lesníctve, sklárňach, o vzniku prvej bryndziarne, o rozvoji zdravotníctva, školstva či športu v Detve od roku 1919 alebo o významných rodoch, rodákoch a osobnostiach Detvy.

Tradičná kultúra a jej premeny je názov tretieho celku, v ktorom je jedinečnosť Detvy popísaná v kapitolách o tradičnej strave, odevoch, nárečí, umení miestnych majstrov a ďalších prejavoch tunajšej kultúry z autorského pera Anny Ostrihoňovej.

Monografia vo svojej bohatosti a rozmanitosti teda vôbec nezaostáva ani po obrazovej stránke. Zhutneným zdrojom mnohých zaujímavých informácií sú viaceré nákresy historických projektov, nákresy stavieb, ručne písané dobové mapy či pečatené listiny minulých storočí. Bohatý je poznámkový aparát, pramene a literatúra, ktoré čitateľovi umožňujú v prípade záujmu rozhliadnuť sa bližšie v danej téme.

Monografia Detva je hodnotnou publikáciou, ktorá by nemala chýbať nielen v žiadnej detvianskej, ale aj podpolianskej, domácnosti. Ak v tej vašej nie je, môžete ju kúpiť v pokladni Mestského úradu v Detve. Cena je 25 eur. V prípade, že by ste si chceli publikáciu objednať, môžete tak urobiť cez e-mail: emilia.kmetova@detva.sk

Text: Zuzana Vrťová


 
 


Deutch version
English version
Úvodná stránka