Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Opravili detviansky vyrezávaný kríž na Okružnej ulici Vytlačiť
 

Muži na plošine skladajú korpus z kríža

Dňa 8. augusta 2019 sa na Okružnej ulici v Detve zišli manželia Cabanovci, pán Jozef Melich, Milan Malček a Jozef Černák a pustili sa do práce na oprave tamojšieho kríža. Kríž na Okružnej ulici bol postavený 2. augusta 2002, pri jeho postavení pomáhalo viacero susedov z tejto oblasti. Požehnal ho vtedajší dekan Roman Furek za účasti viacerých kňazov a veriacich dňa 15. augusta 2002.

Až do dnešnej doby na ňom neboli vykonané žiadne opravy. Pretože už bolo potrebné kríž, ktorý meria osem metrov opraviť, rozhodol sa pán Ondrej Caban s pani manželkou Evou, že sa o to postarajú. Zaistili vysokozdvižnú plošinu a obetavých ľudí, ktorí sa tejto opravy ujali.

Vysokozdvižnú plošinu obsluhoval pán Július Hulina a vrchnú časť opravoval Jozef Melich. Spodnú časť mal na starosti Milan Malček. Najskôr z kríža demontovali korpus znázorňujúci ukrižovaného Krista, očistili ho a znova natreli. Medzitým bol celý kríž očistený od špiny a znova natretý ochranným lakom. Nakoniec na kríž pripevnili opravený korpus ukrižovaného.

Text a foto: Jaroslav Švábenský


 
 


Deutch version
English version
Úvodná stránka