Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Háčkujeme s láskou 8. februára 2019Vytlačiť
 

Pohľad do výstavnej miestnosti, aranžované háčkované práce

8. február 2019

Podpolianske múzeum v Detve, Nám. SNP 1, 962 12 Detva                          

Radosť z krásy, kreativita, dokonalosť, ale aj inšpirácia pre všetkých...Takto by sa dala charakterizovať nová výstava v priestoroch Podpolianskeho múzea pod názvom Háčkované s láskou.

Podpolianske múzeum v rámci krátkodobých výstav, v kontexte ktorých prezentuje prvorado svoje zbierky, dáva priestor aj tvorcom a zberateľom z Podpoľania. Po úspešnej modrotlačiarskej téme Podpolianske múzeum zostalo stále pri ženskej kráse a v spolupráci s členkami Klubu dôchodcov č. 1 v Detve zrealizovali dávnu myšlienku a oprášili starosvetský pôvab háčkovanej čipky. Tak ako aj v celoeurópskom kontexte, i na Slovensku a na Podpoľaní, bola technika háčkovania najviac rozšírená od 19. storočia a jej popularita sa v extrémnych rozmeroch prejavila najmä v 70. rokoch 20. storočia, kedy nastal boom háčkovaných plaviek, vlniakov, klobúkov, tašiek, kabeliek a iných vychytávok.

Dnešný trend návratu k starým remeslám túto techniku vracia aj do súčasnosti. Výstava predstavuje širokú škálu háčkovanej krásy. V ženskom odeve sú to čipky vložené v opleckách či čepcoch,  obháčkovné  stužky k čepcom i čepce samotné, prezentujú sa tu bohaté a mnohoraké vzory na oblečení a odevných doplnkoch od začiatku 20. storočia, ale aj súčasné trendy v ženskej háčkovanej móde, doplnkoch, šperkoch, inšpirovaných (ne)dávnou minulosťou.

Jemnosť a pôvab háčkovanej čipky vyniká aj v bytovom textile –  návštevník môže poobdivovať nespočetné vzory na prestieraniach a mnohorakých doplnkoch. Mimoriadne pôsobivé sú aj hračky pre deti  - staršie i súčasné zhotovené bábiky oblečené v prepracovanom oblečení sú ukážkou nesmiernej kreatívnosti a vkusu. Staré a moderné sa tu objavuje naozaj v dôstojnej symbióze a všetko spája nesmierna technická dokonalosť, zručnosť, vkus a nadčasovosť. 

Takto to návštevníkom predstavuje a odkazuje kolektív žien z Klubu dôchodcov č. 1 v Detve, z ktorých zbierok výstava vznikla. Svoje kúsky zo zbierok do výstavy poskytla Mária Chebeňová, Mária Golianová, Vilma Hojčová, Zdena Hrončeková, Blažena Krnáčová, Emília Mravcová, Helena Ostrihoňová, Amália Šufliarska, Emília Vilhanová, Sidónia Domová, svoje originálne kúsky pridali aj Gizela Kurišová a Martina Hruskó.                                                          

Háčkované práce v presklených stojanoch v múzeuHáčkovanie ako populárna ručná práca našťastie aj v súčasnosti neustále oslovuje široké spektrum ľudí. Učia sa z tvorby predošlých generácií, inšpirujú sa ňou, no zároveň ju aj vkusne dotvárajú. A to  je aj odkaz výstavy Háčkujeme s láskou.

Výstava  je sprístupnená v priestoroch Podpolianskeho múzea v Detve v čase od 8. februára do 31. mája 2019.

Príprava a realizácia výstavy: Renata Babicová, Elena Műhlbergerová

Text a foto: Renata Babicová


 
 


Deutch version
English version
Úvodná stránka